duminică, 27 noiembrie 2016

Gaz Metan bate Chiajna, urcă pe 2 și ajunge la 10 meciuri fără înfrângere

Gaz Metan - Concordia 3-1 (Axente 59', 72', Llullaku 67'/ Ciobanu 27')

La meciul cu numărul 250 pentru Cristi Pustai ca antrenor în Liga 1, Gaz Metan Mediaş a câştigat meciul disputat în această seara pe teren propriu cu Concordia Chiajna, scor 3-1. Mircea Axente cu două reuşite şi Azdren Llullaku (foto), cu golul numărul 14 în campionat, au adus a treia victorie a formaţiei lor în retur, iar alb-negrii sunt pe locul 2 în Liga I.
Alb-negrii au fost echipa care a încercat mai mult în jumătatea adversă în prima repriză însă cei care au marcat au fost oaspeţii. În minutul 27, Cristian Ciobanu a profitat de o eroare a lui Aleksandar Susnjar care, în încercarea de a respinge un balon din picioarele lui Răducanu, la marginea careului de 16 metri, i-a pasat practic adversarului iar acesta din urmă a finalizat elegant cu dreptul. Faza a plecat de la o centrare bună, de pe dreapta, a lui Koenders. La doisprezece minute de la reluarea jocului, Concordia a rămas în zece oameni după ce Milano Koenders a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit cartonaşul roşu.

După doar 2 minute, scorul s-a facut 1-1: Axente a reluat cu capul, din 6 metri, nemarcat de nimeni, după o centrare foarte bună a lui Rugasevic de pe stânga. Peste alte 8 minute, scorul a fost 2-1: Llullaku, golgheterul Ligii 1, ajuns la 14 reuşite după ce a finalizat, elegant, cu stângul, din interiorul careului, fără nicio replică din partea lui Bălgrădean. Scorul final de 3-1 a fost stabilit de Mircea Axente în minutul 72. Atacantul Gazului Metan a fost deschis foarte bine de Eric de Oliveira, a şutat la poartă, profitând şi de o eroare a lui Bărboianu. Bălgrădean a încercat să respingă, aflat pe jos, dar mingea a intrat până la urmă în plasă. Medieşenii puteau să câştige şi mai clar, dacă Susnjar nu nimerea bara cu patru minute înainte de final.

În urma acestui rezultat, Gaz Metan Mediaş a urcat pe locul 2 în Liga I, cu 30 de puncte, la egalitate cu CS U Craiova şi FC Viitorul. De cealaltă parte, Concordia Chiajna se află pe poziţia a 12-a, cu 16 puncte.

Mediaş: Pleşca – Creţu (Buzean 81'), Trtovac, Susnjar, Rugasevic – Bic, Zaharia (Olaru 75') – Munteanu (C. Petre 56'), Eric, Llullaku – Axente. Antrenor: Cristian Pustai.
Rezerve: Marinescu, Romeo, M. Stancu, Danci.
Chiajna: Bălgrădean – Koenders, Albu, Tincu, Bucurică – R. Costin (Bărboianu 39'), N. Roşu – Grădinaru, Cristescu, Ciobanu (Ad. Cristea 64') – Răducanu (Padovani 75'). Antrenor: Emil Ursu.
Rezerve: Draghia, Feussi, Asanache, Rogoveanu.