luni, 25 mai 2015

Egal smuls la ultima fază a meciului

Mediaşul a venit să ciupească un punct la Dinamo, dar planurile păreau să fie date peste cap în minutul 82. Dinamo a marcat după ce Pleşca şi-a introdus mingea în proprie poartă, însă Mediaşul a revenit şi a marcat prin Zaharia la ultima fază a meciului.

Rednic a schimbat rapid tactica la Dinamo, adoptând modulul preferat, un 4-4-2 pe care l-a folosit şi la Petrolul atât timp cât i-a avut apţi de joc atât pe Tamuz, cât şi pe Tchite. Însă la Dinamo s-a schimbat doar atitudinea publicului, mult mai calm şi mai deschis la greşeli faţă de acum două săptămâni. Jocul rămâne la fel de încâlcit, cu aceleaşi probleme vizibile. Cum ar fi forma slabă a winger-ilor Matei şi Lazăr, doi dintre cei mai buni dinamovişti în turul de campionat. Singurul jucător criticat de public, Lazăr, a fost schimbat în minutul 37, după cinci driblinguri nereuşite şi patru mingi pierdute, o evoluţie mult sub potenţialul unui jucător care pare că şi-a atins de mult pragul maxim la Dinamo. În schimb, Mediaşul a stat cuminte la cutie şi nu a tremurat decât la incursiunea lui Marius Niculae (min 29`), care a cerut penalty după un duel cu Velazquez (foto), şi la şutul lui Bunoza, scăpat singur cu Pleşca. Bunoza a avut însă o execuţie de fundaş, trăgând direct în goal-keeper-ul medieşean (30).

Tot două ocazii a avut Dinamo şi în repriza secundă. Pentru prima oară în 60 de minute de joc, dinamoviştii au reuşit să pătrundă între cele două linii ale apărarii medieşene, dar Cristescu, lansat excelent de Niculae, a tras direct în Pleşca (58). Patru minute mai târziu, un şut puternic al lui Şerban a fost respins slab de acelaşi Pleşca, dar Bilinski, un atacant care dovedeşte meci de meci că nu are instinct de marcator, a ratat din doar 6 metri! Şutul l-a lovit în plin pe goalkeeperul echipei pregătite pe foaie de Ion Balaur, dar din tribună de Cristi Pustai, omul care a coborât din tribună la vestiare, deşi în acte nu poate fi tehnicianul medieşenilor, după ce a antrenat deja la ASA şi la Rapid.

Însă introducerea lui Grozav părea că a rezolvat meciul. Intrat în locul lui Alexe, Grozav a reuşit mai multe în 10 minute decât cel pe care l-a înlocuit în 75, mingea sa fiind deviată în proprie poartă de Pleşca (82). Părea că Rednic va bifa a doua victorie în două meciuri la Dinamo. Dar o greşeală defensivă a adus golul Mediaşului, Zaharia reluând excelent din 16 metri pentru a face 1-1. Şi a păstra intacte şansele Mediaşului la rămânerea în Liga 1.

FC Dinamo Bucureşti: Naumovski – Fai, A. Marc, Bunoza, S. Filip – C. Matei, M. Cristescu, I. Şerban, V. Lazăr (Rotariu 37)  – M. Alexe (Grozav 75), M. Niculae (Bilinski 59).
Rezerve: T. Marc – N. Grigore, Serginho, Gavrilă.
Antrenor: Mircea Rednic
CS Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Trtovac, Velazquez, Muth, Szilagyi – R. Zaharia, Tahar – Al. Munteanu (Vitinho 65), Băjenaru (Avram 65), Figliomeni (Llullaku 75) – D. Roman
Rezerve: Greab – Llullaku,  Elton de Oliveira, Curtean, Vişa.
Antrenor: Ion Balaur