miercuri, 4 februarie 2015

Meciurile de pregatire ale gazistilor din Antalya

Gaz Metan Mediaş a învins ieri, cu scorul de 2-0, echipa poloneză Widzew Łodz într-un meci amical disputat în cadrul turneului de pregătire din Antalya. Golurile formaţiei medieşene au fost marcate de Alexandru Curtean, în minutele 27 (din penalti) şi 35, în urma unei lovituri libere de la 25 de metri.
Antrenorul Dan Matei a folosit următoarea formulă de echipă: Botoşer - Zaharia, Muth, Velazquez, Silaghi - Munteanu, Tahar, Todea - Curtean, Bekoe, Roman. În repriza a doua au mai jucat: Pleşca, Greab, Abrudan, Visa, C. Petre, Llullaku, Figliomeni, Vitinho, Elton, Avram.
Următorul meci va avea loc la 1 februarie, cu Wolfsburg II (Germania).

Brazilianul Carvallo nu l-a convins pe Dan Matei
Vârful de atac Romullo Carvalho De Jesus (foto) a părăsit, ieri, cantonamentul Gazului Metan din Antalya. Fotbalistul "cariocas" în vârstă de 20 de ani nu l-a convins pe antrenorul medieşenilor, Dan Matei, care a anunţat că renunţă la el. Carvallo a fost folosit de tehnicianul Gazului Metan în meciul cu o echipă din prima ligă din Mali, ASC Bamako, câştigat cu 7-0, în care brazilianul a marcat un gol.
"Din păcate, Carvalho nu s-a ridicat la aşteptările noastre", a declarat antrenorul Dan Matei, duminică seara.
Romullo Carvalho De Jesus are mai multe selecţii la naţionalele U15 şi U17 ale Braziliei. El a evoluat ultima dată la Bangu Atletico Clube, echipă din campionatul din Rio de Janeiro.
În altă ordine de idei, Gaz Metan joacă, astăzi, al patrulea amical din Antalya, cu Cernomoreţ Odessa.

Remiză cu Cernomoreţ Odessa
Fotbaliştii medieşeni rămân neînvinşi în cantonamentul din Turcia. Aseară, Gaz Metan a remizat cu o echipă din Ucraina. Gaz Metan a terminat la egalitate, aseară, cu Cernomoreţ Odessa. Acesta este al patrulea meci amical al medieşenilor în cantonamentul din Antalya. "Lupii negri" se menţin neînvinşi în acest stagiu de pregătire după ce au câştigat cu 7-0 partida cu echipa ASC Bamako din Mali şi cu 2-0 pe cea cu Widzew Lodz (Polonia), iar cu Wolfsburg II au remizat (0-0).
Aseară, scorul a fost deschis de kosovarul Azdren Llullaku, în debutul întâlnirii ('3). Ucrainienii au egalat în repriza secundă, când mai erau 20 de minute din meci.
Antrenorul Dan Matei a început partida cu "unsprezecele" Pleşca - R. Zaharia, Oct. Abrudan, Velazquez, Szilagyi - Todea, I. Cristea - Llullaku, C. Petre, Al. Curtean - D. Roman. Au mai jucat Greab, Vişa, Elton, R. Avram, C. Gheorghe, Figliomeni şi Bekoe.
"Sunt mulţumit de modul în care ne-am prezentat. În mare, am cam creionat primul "unsprezece". Cernomoreţ este o echipă bună, a fost un adversar redutabil", a declarat, la finalul meciului, antrenorul Dan Matei.
Următorul meci amical al medieşenilor va avea loc joi, împotriva formaţiei bulgare Botev Plovdiv. Apoi, pe 10 februarie, Gaz Metan va întâlni o formaţie din a doua ligă din Rusia, Gazovik Orenburg.

Meciurile de pregatire ale gaziştilor din Antalya:
Gaz Metan Mediaş - ASC Bamako (Mali) 7-0 (Vitinho 2, Dan Roman 2, Figliomeni, Elton şi Carvalho.)
Gaz Metan Mediaş - Widzew Lodz (Polonia) 2-0 (Curtean 27`p, 35`)
Gaz Metan Mediaş - Wolfsburg II (Germania) 0-0
Gaz Metan Mediaş - Cernomoreţ Odessa (Ucraina) 1-1 (Llullaku 3`)
Gaz Metan Mediaş - Botev Plovdiv 2-0 ( Velazquez 20`, Romain Inez 67`ag)
Gaz Metan Mediaş - Gazovik Orenburg 2-2 (Vişa, I. Cristea)