luni, 11 august 2014

Mediaşul a salvat un punct în ultimele secunde!

Gaz Metan obţine un egal in extremis în “Giuleşti”, scor 1-1, cu un gol marcat în prelungiri, în urma unei gafe de-a dreptul uluitoare a lui Mircea Bornescu.

Medieşenii au avut un început de partidă în forţă, însă ratările lui Figliomeni şi Buziuc au făcut ca tabela să rămână intactă, după aproape un sfert de oră dominat de acestia. În minutul 28, o nouă ocazie importantă pentru ”gazişti” a fost irosită de Romeo, care a şutat din unghi la colţul scurt, dar portarul Rapidului a reuşit să respingă în corner. În minutul 42, într-o fază în care nu se anunţa nimic important, Ciolacu a centrat perfect pentru Pancu, care a reluat cu o lovitură de cap imparabilă din doi metri, aducându-i pe “giuleşteni” în avantaj. În a doua repriză, echipa lui Cristian Dulca s-a aflat în permanenţă la cârma jocului, rapidiştii mulţumindu-se să se cantoneze în apărare şi să contracareze fiecare atac purtat de ofensiva medieşeană. În finalul partidei, ambiţia şi determinarea arătată de Gaz Metan a fost răsplătită. Medieşenii au crezut până în ultima clipă că pot scoate cel puţin un rezultat de egalitate, şi , spre norocul lor, au fost ajutaţi de greşeala monumentală a lui Bornescu. În minutul 94, la ultimul atac al echipei lui Dulca, portarul Rapidului a scăpat copilăreşte un balon trimis din corner, iar Llullaku a profitat de gafa impardonabilă, îndeplinind o simplă formalitate de a impinge mingea în poarta rămasă goală. Meciul terminându-se cu un egal, scor 1-1, care părea, la un moment dat, imposibil de realizat pentru ”gazişti”.
Pentru Gaz Metan urmează partida de acasă împotriva echipei nou promovate, CS Universitatea Craiova, în data de 18 august, meci ce va începe la ora 21:00.

Rapid: Bornescu - Tînc, Al. Iacob, Mera, M. Stoica - Săndulescu, E. Dică - Al. Coman, Pancu, Cojocnean - Ciolacu
Rezerve: Drăghia, Savin, V. Negru, Fl. Călin, N. Vasile, I. Roşu, Martin
Gaz Metan: Plesca - V. Creţu, Mujdragici, Muth, Szilagyi - Todea, Tahar (foto) -  C. Petre, Figliomeni, R. Romeo - Buziuc
Rezerve: Buchta, Fl. Ilie, Buzean, Llullaku, R. Avram, D. Roman, Enescu